Artists  ∕  Fringe Festival  ∕  Theatre

Sterling Awards

June 29, 2017

Monday June 26 was a star-studded evening at the 30th Annual Elizabeth Sterling Haynes Awards.

A celebration of the professional theatre in Edmonton, this night is affectionately known to the arts community as “Theatre Prom”.

Here’s a glimpse at the majestic nominees and recipients who graced our Festival and the ATB Financial Arts Barns…

Chris Kavanagh, Outstanding Individual Achievement in Production: Technical Director (Fringe Theatre)
Outstanding Production for Young Audiences: Bone Wars (Punctuate! Theatre/Fringe Theatre Spotlight)

A special shout out to the many nominated artists and productions that came alive in the ATB Financial Arts Barns and at the Fringe. We are thrilled to celebrate everyone!

Outstanding New Play (award to playwright) Nominees

Witch Hunt at the Strand by Darrin Hagen (Workshop West Playwrights’ Theatre)

Sister Sister by Barbara Blumenthal-Ehrlich (Northern Light Theatre)

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role Nominee

Louise Lambert, Sister Sister (Northern Light Theatre)

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role Nominee

Robert Benz, Stupid Fucking Bird (Edmonton Actors Theatre)

Outstanding Independent Production Nominee

Peter Fechter: 59 Minutes (Cardiac Theatre)

Outstanding Set Design Nominee

Trevor Schmidt, Sister Sister (Northern Light Theatre)

Outstanding Multi-Media Design Nominee

Misha Hlebnicov & Kiidra Duhault, Peter Fechter: 59 Minutes (Cardiac Theatre)

Outstanding Score of a Play or Musical

Nominee Aaron Macri, The Preacher, The Princess and A Crow (Azimuth Theatre/Fringe Theatre)

Outstanding Musical Director Nominee

Nicolas Samoil, Bonnie and Clyde: The Two Person, Six Gun Musical (Northern Light Theatre)

Outstanding Choreography or Fight Direction Nominee

Amber Borotsik, Bone Wars (Punctuate! Theatre) – Choreography

Outstanding Production for Young Audiences Nominee

Hansel and Gretel (Alberta Opera)

Outstanding Artistic Achievement, Theatre for Young Audiences

Nominee Deanna Finnman, Costume Design, Hansel and Gretel (Alberta Opera)

Stephanie Bahniuk, Set and Lighting Design, Hansel and Gretel (Alberta Opera)

Outstanding Fringe Production Nominees

Scaramouche Jones (Blarney Productions)

Bat Boy: The Musical (Straight Edge Theatre / Patient Mango Theatre)

Shakespeare’s Sirens: a Burlesque Revue (Send in the Girls Burlesque)

Hedwig and the Angry Inch (Scona Alumni Theatre Co.)

Outstanding Fringe New Work (award to playwright) Nominees

Trail and Error by Linda Wood Edwards (Northern Sabbatical Productions)

Prepare for the Worst! by Trevor Schmidt & Darrin Hagen (Guys in Disguise)

Shakespeare’s Sirens: a Burlesque Revue by Ellen Chorley, Morgan Smith and C.J. Rowein (Send in the Girls Burlesque)

The Unsyncables by Rebecca Ann Merkley (Dammitammy Productions)

Outstanding Fringe Director Nominees

Luc Tellier, Never Swim Alone (Blarney Productions / Cowardly Lion Productions)

Dave Horak, 70 Scenes of Halloween (Edmonton Actors Theatre)

Braydon Dowler-Coltman, Scaramouche Jones (Blarney Productions)

Brent Felzien and Neil LaGrandeur, Cowboy: A Cowboy Story (Accidental Humour Co.)

Outstanding Fringe Performance by an Actor Nominees

Graham Mothersill, Good with People (Trunk Theatre)

Garett Ross, The Dirty Talk (Atlas Theatre)

Chris Scott, Hedwig and the Angry Inch (Scona Alumni Theatre Co.)

Robert Benz, Scaramouche Jones (Blarney Productions)

Ben Stevens, Never Swim Alone (Blarney Productions / Cowardly Lion Productions)

Outstanding Fringe Performance by an Actress Nominees

Jenny McKillop, Airswimming (Praise Doris Productions)

Nadine Veroba, Bat Boy: The Musical (Straight Edge Theatre / Patient Mango Theatre)

Sarah Feutl, The Fall of the House of Atreus: A Cowboy Love Song (Troglodyte Theatre)

Ellen Chorley, Trail and Error (Northern Sabbatical Productions)

Special thanks to 2017 Sterling Committee. It is a true joy to raise a glass to the entire theatre community on this special night.

All portraits by the marvelous dbphotographics.ca

Find the full list of nominees and winners here.

Cheers!

If You Liked This Blog Post, You Might Enjoy These: